6 Ağustos 2008 Çarşamba

Vassili Zaitsev

Call of Duty 2 oyununda rifle ve sniper kullanan arkadaşların genelde ilk başladıkları nick olan Mosin Nagant ustası Vassili Zaitsev'i biraz tanıtmak istedim...

Vasili Zaytsev , Sovyet keskin nişancısı. Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası sahibidir.

Stalingrad Kahramanı

Vasily Zaitsev 23 Mart 1915 Ural Dağları'nda Yeleninskoye adlı bir köyde doğmuş ve aynı köyde büyümüştür.İkinci Dünya Savaşından önce Sovyet Donanmasına katılmak isteyen ancak giremeyen Zaitsev İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine gönüllü olarak Kızılordu'ya katılmıştır.Stalingrad Kuşatması'nda 21 Piyade Tümeninde görev alan Vasily Zaitsev bir çatışma sırasında beş Alman subayını uzak mesafeden vurması nedeniyle Keskin Nişancı sınıfına alınmıştır.İkinci Dünya Savaşı boyunca 400 Alman askerini vurma başarısını göstermiştir.Vurduğu bu askerler arasında pek çok subayla birlikte 11 tanede keskin nişancı vardır. Özellikle 152 gün süren Stalingrad Kuşatması'nda halka direnç gücü vermiş ve direnişin güçlenmesine katkıda bulunmuştur.

Mezarı

Moskova'daki devlet mezarlığında anıtsal bir podyum üzerinde kahraman kızıl ordu askeri olarak yatmaktadır.

Madalya ve Nişanları

* Sovyetler Birliği Kahramanı Madalyası (22 Şubat 1943)
* Volgograd Kahraman Vatandaş Madalyası (7 Mayıs 1980)
* 2 Lenin Nişanı
* 2 Kızılbayrak Nişanı
* 1. Sınıf Vatansever Madalyası
* Stalingrad Kuşatması Madalyası
* Almanya Zaferi Madalyası

Halkın içinde yetişmiş ozellikle stalingrad muharebesinde gosterdigi basari ile kahramanlasmistir. resmi kayitlara gore 242 alman askerini oldurmustur. 1943’te gozunden yaralanmasindan sonra ordudan ayrilmis, savastan sonra da bir fabrika’da yoneticilik yapmistir. kızıl ordunun en büyük kahramanıdır..

Tüfeği Mosin Nagant hala volgograd tarih müzesinde sergilenmektedir...

Hiç yorum yok: