7 Ağustos 2008 Perşembe

Call of Duty 4 Multiplayer

Bir yapımı Singleplayer oynarsınız, AI bir yere kadar tat verir. Her ne kadar sağlam AI sistemi yapılırsa yapılsın bir yere kadar zevk alırsınız.
Bir yapımı Singleplayer oynarsınız, AI bir yere kadar tat verir. Her ne kadar sağlam AI sistemi yapılırsa yapılsın bir yere kadar zevk alırsınız. Fakat Multiplayer’da zevk bitmek bilmez. 10 yıllık Starcraft’ı hâlâ online oynayan binlerce kişi var. World of Warcraft gibi efsane MMORPG, çoklu oyuncu sisteminde ve milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Oyun dünyasında çok kullanılan bir deyim her şeyi açıklar nitelikte “Game Experience May Change During Online Play”.

Game Experience May Change During Online Play

Bir oyun var ki 2007 Eylül’ünde çıkmış ve piyasayı kasıp kavurmuş; Call of Duty 4. Zaten daha önceki çıkan versiyonlarıyla bir tekel olarak kabul edilmişti. COD 2’le de Multiplayer olarak büyük oyuncu sayısına sahip bir yapımdı. Tekli oyuncu modu olarak hayli zevkli COD 4(ki beklenen de buydu zaten). Çok harika sahnelere şahit olduğumuz yapımın senaryosu kısa sürmüş tadı damağımızda kalmıştı. Infinity Ward yaptığı harika FPS ile piyasadaki bütün ödülleri silip süpürmüştü. Singleplayer’ı bir çırpıda bitirdikten sonra kendimizi online dünyaya attık. COD 4’ün Multiplayer’nı oynayan oyuncu sayısı kısa sürede müthiş bir yükselişe geçti. Bu yükseliş sadece PC’de gerçekleşmedi; X360 ve PS3’de de hayli fazla online oyuncusu vardı. X360 da rekorlar kırdı.

Kendinizi online dünyaya bir attınız mı daha dönüşü olmuyor. Ciddi manada bu dünyanın içine girdiğinizde hayattan kopuyorsunuz. Yaşantınızdan birçok şeyi ekip online dünyanın içine atıyorsunuz kendinizi. Mesela MMORPG oynayanlar öyledir. Hayatlarında bir o oyundaki karakterleri vardır bir de o karakterlerinin eşyaları. Arkadaşları arasında konuştukları konular hep eşyalarla veya yendikleri rakipleriyle ilgilidir. Yeni bir eşya bulmuşlardır (Bulunmayacak bir eşyadır) ya da yenilmeyecek bir adamı yenmişlerdir; övünür dururlar. Dışarıdan oyun dünyasını hiç tanımayan bir adam da onları görse büyük bir iş başardıklarını zanneder. Ama oyuncular için bu tür şeyler çok büyük sevinç, övünç, maharet kaynağıdır. Rüyalarında bile onları görürler. Günlerini PC başında geçirirler (Ağustos 2005’de PC başında online oyun oynarken vefat eden Koreli Lee’nin ruhu şad olsun)

COD 4 ablukası

COD 4 bu kadar (MMORPG yapımları kadar) bağımlılık yapmasa da akşamlarınızı sömürür diyebilirim. “Dur şurada biraz COD 4 oynayayım” diyerek açarsınız kapıyı. Bir süre neyin ne olduğunu anlamaya çalışırsınız. Sonra serverlarda tecrübe yaparsınız. Kendinize güveniniz gelir. Sınır tanımazsınız. Kendinizi bir klana atmaya çalışırsınız (Klan belli bir grubun bir araya gelerek oluşturdukları takım). Sonra bir bakarsınız ki artık COD 4’te bulunan harita sizin evinizin yolu gibi olmuş.

Bilmediğiniz; bir yer, bir duvar, bir taş, abartayım piksel bile olmaz. Belki evinizin yolunu şaşırırsınız ama COD 4’deki haritada şaşırmazsınız. Servera girip haritanızda çalışırsınız. Rakibimi en iyi nerden vururum ya da koşu yoluna nasıl bomba atarım diye. Sonra bakarsınız ki sisteminiz iyi FPS vermiyor. Sisteminizi yenilemek istersiniz. Bir klan maçında belki de 5 FPS yüzünden adamı vuramamışsınızdır (Öyle dersiniz). Yüzlerce dolar verip sisteminizi yenilersiniz. Fareniz yeterince hızlı değildir reflekslerinize iyi yanıt vermiyordur. Özel oyuncu farelerine onlarca dolar verirsiniz. Kulaklığınız ayak seslerini size iyi vermiyordur, gider pahalı kulaklıklar alırsınız. Şehriniz servera uzak olduğu için yüksek ping alırsınız. Servera da, şehrinize de laf edersiniz. Çünkü siz 40-50 ping alıyorken rakibiniz 20-30 arası alıyordur ve düşük ping her zaman avantajdır. Her şey iyi güzel de, klanda bulunmak da kolay değildir. Klan arkadaşlarınızla iyi anlaşmalısınız. Uyum içinde oynamalı, verilen görevi yerine getirmelisiniz. Serbest haldeki oyunla klan oyunu çok farklıdır. Klanda performansınız kötü görüldüğü an klandan çıkartılırsınız.

Teamwork

Klan maçları ilginçtir. Takımınızda tanıdığınız arkadaşınız da olur, fakat birçoğu yüzünü görmediğiniz nette tanıştığınız arkadaşlarınızdan oluşur. Sadece sesini bilirsiniz arkadaşınızın. Ama bu sanal dünyada bazen onlar en iyi arkadaşlarınız olur. Kendi takımınızla başka takımlara karşı mücadele edersiniz. Ben bunu halı saha maçlarına benzetiyorum. Server kiralarsınız orası sizin sahanız olur. Maçlarınızı orada yaparsınız. Yalnız halı saha maçı haftada bir olur, ama bu işe girdiniz mi günlerinizi klan maçı yapmakla geçirirsiniz.

Bu iş birçok insana basit gelebilir, ama dünyada bu işi ciddiye alan çok büyük klanlar var. Bu işten para kazananlar var, büyük sponsorları var. İşlerini güçlerini tamamen bu oyuna adayanlar var. Çeşitli organizasyonlar mevcut; lig tarzı, turnuva tarzı. Clanbase aklıma ilk gelen isim. Burada klanların ismi kayıtlıdır. Klanlar birbirleriyle maç ayarlayıp yaparlar puan kazanırlar. Puan listesi vardır. Çok puan alan üst sıralarda yer alır. Türkiye’de de bu tür oluşumlar yeni yeni görülüyor. Fakat Avrupa’da çok ciddi organizasyonlar oluyor.

Ağ kablosunu çıkar (malıyız)

COD 4 dünyasına kendinizi attınız mı geri dönüş çok zor oluyor. Oradaki ortamınızın dışarıdaki çevrenizden farkı olmuyor. Eğer benim sosyal yaşantım var ben koltuğa yapışıp kalamam diyorsanız kendinizi bu dünyaya atmayın derim. COD 4’ün Multiplayer dünyası bambaşka.

Hiç yorum yok: