3 Ağustos 2008 Pazar

Call Of Duty 4 İnceleme

Call of Duty serisinin en son üyesi Modern Warfare ile adrenalin yüklü bir maceraya hazır mısınız?

UYARI: OYUN ŞİDDET SAHNELERİ BARINDIRDIĞINDAN YAZI İÇERİĞİNİN KÜÇÜK YAŞTAKİLER TARAFINDAN OKUNMASI VE VİDEOLARIN İZLENMESİ SAKINCALI OLABİLİR.

“Savaş alanında olmadan savaşmak” kavramını hayatımıza sokan 3-4 bilgisayar oyunundan biridir Call of Duty serisi. Sanal savaş bu mudur? Bence değildir. Çünkü Call of Duty serisinin hangi oyununu oynarsanız oynayın, saklandığınız objenin üzerinden yanından ya da herhangi bir noktasından çıkartıp bakmak isteyeceğiniz gözleriniz ve gözlerinizi barındıran kafanız sizin için hayati değerlidir.

Bu hissi yaşatır size Call of Duty serisi oyunları. Öncelik ölmemenizdir. Pardon pardon, öncelik “öldürerek” ölmemenizdir. Akıllı savaşmak kazanmaktır ve bunun da bilincini size enjekte eder bu oyun. İlk oyunlarda bu gerçeklik hissi ile İkinci Dünya Savaşı tarihi birleştirilmiş, ortaya sizin ortaokul ve lise dönemlerinde tarih derslerinde müfredatta anlatılan savaş cephelerini yaşama fırsatı doğmuştu.

Tamam, Rusya’nın soğuğunda donmuyorduk ya da Omaha sahiline çıkartma yapılırken belimize kadar su gelmiyordu fakat ortada bütün bunları yok eden bir olgu vardı. Oyun her yönüyle gerçekti. Oynanış olsun, oyun içi mekânlar olsun, insanın üzerinde bıraktığı etkiler olsun hepsi gerçekten bir askerin o an orada bulunduğu psikolojiyi size yaşatıyordu.

Ve şimdi sıra sizi modern dünyanın savaş sanatları ile süslü topraklarında süründürmeye gelmişti. Biz oyuncular olarak (özellikle İkinci Dünya Savaşı teknolojilerine ve zamanın gelişimlerine hayran olan ben) bu modern gelişimin sonucunu merak ediyorduk. Ortada dönen çok büyük vaatler vardı. Eski teknoloji Call of Duty yenilenecekti ve modern dünyaya ayak uyduracaktı. Ya uyduramazsa? Enfes bir serinin sonu gelmiş olacaktı…

Korkularımızla yüzleşmeyi bekledik durduk. İlk ekran görüntülerinde ağızlar açık kalmış oyunun gelişiminin ne boyutlara ulaştığını görmüştük. Daha sonra kafamıza “dank” etti ki, bu oyun bizim sistemlerimiz de çalışır mıydı? Çok mülayim donanım gereksinimleri isteyen Call of Duty (tamam Call of Duty 2 biraz açgözlü olabilir) yenilenme sürecinin sonunda bize yeni bilgisayarlar mı toplattıracaktı.

Bekleyip görelim diyerek sakinleştirdik kendimizi ve sonunda oyunumuz oyuncuların huzuruna sunuldu. Hızlıca cephelere… öhmz.. oyunu temin edeceğimiz yerlere gidip oyunu edindik. Eve geldik, kurduk ve kısayoluna çift tıklayarak modern dünyada savaş kavramının en derinlerine doğru indik.

Hiç yorum yok: