12 Eylül 2008 Cuma

COLOR-|FOX| Klan İlkeleri

COLOR-|FOX| Clan mensuplarının oyun geçmişi. Clanın kuruluşundan bu yana edinilen tecrübeler, Oyunların online sisteminin oyuncular üzerindeki SANAL kavramının etkilediği, Mertliğin dürüstlüğün maalesef mahkemesi olmayan bir ortamda karşı karşıya gelmesinden dolayı ortaya çıkan bir çok olumlu ve bir okadarda olumsuz yönlerini fazlasıyla yaşadık. Ne olduklarını ne anlama geldiklerinide çok iyi biliyoruz. 
Malesef aklı başında olmayan bir çok oyuncunun monitör arkası pehlivanlığını rahatlıkla yapabildiği bir ortamda oyun oynanmaktadır. Bu dürüstlük ilkesi
 (en azından insanın kendisine karşı dürüstlüğü kavramını rafa kaldırmıştır) 
Kişiler nasılsa beni tanımıyorlar. O zaman bende istediğim gibi at oynatabilirim dilediğim gibi davranırım. Elbette herkez istediği gibi davranabilir. Dilediğini yapabilir. Ancak unutulmamsı gereken bir şey varsa bu kendi çaplarında olması gerekir. Yapılanlardan edilenlerden ben olumsuz etkileniyorsam bunu kimse bu şekilde düşünerek yapamaz. Bir toplumun içerisindeyseniz. Bir toplumla birlikte oyun oynuyorsanız. Nasıl kendi bulunduğunuz toplumun kurallarına uymak zorundaysanız, Burası en kadar SANAL desenizde en hihayetinde tanımadığınız insanlarla birliktesiniz. Herkeiz ortak amacı olan bu oyunu birlikre oynayabilmekse. Kimseyi istenmeyen kavramlarla rahatsız edemesizni. Ettiğiniz andan o toplumdan gerçekte olduğu gibi SANAL dada dişlanırsınız. Kendi geröek hayatında efendileri oynayan bir şahıs SANAL ortamda KÜFÜR ve ARGO terörü estiriyorsa o kişi RİYAKARDIR (iki yüzlüdür) 
Kişi davranızları ile saygısı ile oynaması ile hitabı ile kendini gösterir. Olumlu yada olumsuz. Buzoraki taktir edilmez taktir kensizi dışındakilerdir. Bunu ifade etmyede gerek yok. Her türlü olumlu yada olumsuz düşünceler mevcudiyetlerini korurlar. 
İlerisini göremeden
 SANAL kavramına takılıp dilediğiniz gibi insanları rencide ederseniz gün gelirde hadi ben adam olayım diye düşündüğünüzde hiç bir inandırıcılığınız kalmaz. Kim ne yaparsa yapsın bu ortamda devamlılığını düşünüyorsa zamanında konuştuklarını hitaplarını saygısınıın ölçüsünü çok iyi ayarlaması gerekiyor. Gün gelirde böyle bir durumla karşılaştığınızda kendiniz ne kadar savunsanız bile hiç bir anlamı kalmayacaktır. 
Bunları bildiğimiz ve içinde bulunduğumuz oyun aleminde kesinlikle bizim üzerimizde olan kavramları belirledik. Ve bunları her daim uygulayacağımızdan kimsenin bir an için şüphesi bile olmaması gerekmektedir.
 
Bunlar nelerdir maddeler halinde sıralarsak; 
1-COLOR-|FOX| Clanı ve mensupları, hangi haklı sebepten olursa olsun hem FORUM içerissinde hemde Sunucularımız içerisinde, kimsenin kimseyle alay etmesine, rencide etmesine, KÜFÜR etmesine, ARGO lu konuşmasına izin vermez. Kendini bilmez oyunucuların HİLE yapamasına (farkedildiği andan itibaren) izin vermez. bunları özellikle HİLE yapanları asla affetmeyip Sunucular ve FORUM a girişleri ifşa edilerk girişlerine izin verilmez. Banlanan yada KiCK lelen oyucunun tekrar farklı bir adla oyuna girmesi akla gelebilir. Bu şartlarda kişiyi engelleme şansımız olmayabilir. Ancak davranışlar aynı ise bu anlaşılır. Kişinin iki tercihi vardır. Ya devam edecektir. Yada susup oyununu oynayacaktır. Devam eden kişiler için şunu söyleyebilirim sonsuza kadar. KiCK leyebiliriz. Bu konudaun ötürü kimsenin şüphesi olmasın. ( Bu durumda olan bir oyuncuyu 4 saat sürekli KİCK lediğimi bilirim.) 
2-Oyuncular hakkındaki düşüncelerimiz. gerek FORUM gerekse SUNUCU içerisndeki uzunca bir süre izlenen hal ve hareketleri tavırları bizim için esastır. Bu durumda olan kişilere her zaman sunuclarımız sonuna kadar açıktır. 
3-CLAN ların oyuncularının kullandığı TAG lar sabit olmalıdır. Bir Clan içerisinde olan oyuncunun farklı CLAN tagları kullanması etik olarak doğru değildir. Böyle durumlardaki kişiler hakkında olumsuz düşünceler hasıl olaur. Bir Clanda oyun oynayan bir kişi ikinci veya üçüncü bir CLAN da olması Mesubu olduğu CLAN lara zarar verecektir. Tecrübesi olmayan diğer oyunculara bu konuda kötü örnek olacaktır. Ancak farklı oyun kategorilerinde Farklı CLAN larda oynamak daha mantıklı daha doğru olabilir (Mensubu olduğu CLAN lardan gereken desteği alması şartıyla) 
COLOR-|FOX| CLAN ı olarak bir oyunucunun farklı TAG lar kullanmasına karşıyız. 
4-Fake Nick kulanımlar. Eğer yönetimsel amaçlı değilse yine etik olarak doğru değildir. İçinde bulunduğu ortamda FAKE takılan oyuncular analşıldığında şunlar akla gelebilir. Bu kişi neden FAKE kullanır. TAG ı veya gereçek NiCK i olduğunda yapamadığı şeyleri yapabilmek içinmi? ARGO ve KÜFÜR kullanmak, HİLE yapabilmek anlaşıldaığında NiCK mi yok. Değiştirilip devam edilir. Bu türlü SANAL takıntıları olan oyuncuları desteklemiyoruz. Olaya çok soğuk bakmaktayız. Eğer böyle durumda olan oyuncu yada CLAN lar varsa durumları anlaşıldığı andan itibaren inanınki onların hiç bir kimliği kalmayacaktır, hiç bir inandırıcılığı olmayacağı için aralarda kalacaklardır. Gün gelip yok olacaklardır. 
5-SANAL alem diye adlandırılan bu ortamda (aslında kişilerin kendilerine karşı saygıları mutlaksa hiç bir şey değişmez bence burasıda gerçeldir. Tabiki bunu yapabilene) bu ortamın şartlarını (olumlu yönde tabiki) iyi algılayan. Şakalaşmayı, saygıyı, oynamayı, efendiliği iyi bir ortamda oyun oynamayı düşünen ve bilmediklerini öğrenmeye çalışan her kişiyi ve/veya CLAN ıbünyemizdeki her türlü imkanları seferber ederiz. Bu konuda etkili olmaya gayret ederiz. (Şartlar düşünüldüğü gibi değil düşündüğümüz gibi olduğunda) 
6-Sunucularımızı Free (herkeze açık) açarız zaman zaman gelişen şartlara göre sunucularımızda gereken değişikliği yaparız. Ancak KÜFÜR ve ARGO terrörü oluşmaya başladığındaSUNUCU larımızı şifreleyip genel kullanıma hiç düşünmeden kapatırız. Ve şifreleride bizim tanımlayacağımız kişilere şartlarımız dahilinde veririz. (Bu çok iyi bilinir)

Hiç yorum yok: